E-posta Pazarlama Nedir? E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

Markaların veya kişilerin bir ürün tanıtımı, bilgilendirme veya indirim kuponu gibi reklam ve pazarlama çalışmalarını doğrudan potansiyel müşterilerinin e-mail hesaplarına gönderdikleri dijital pazarlama kanalına e-posta pazarlama ya da İngilizcesiyle e-mail marketing denir.
 

Kısacası, pazarlama amacıyla gönderilen e-mailler için e-posta pazarlama diyebiliriz.

E-mail marketing doğru hedef kitleye, nispeten maliyetsiz ve en etkili şekilde ulaşabilmeyi sağladığından önemli dijital pazarlama çeşitlerinden biridir.

Çeşitli istatistiklere göre kullanıcıların %35’i e-posta hesaplarını düzenli olarak inceliyor ve kontrol ediyor.

E-posta pazarlaması denince akla ilk olarak e-ticaret siteleri ve indirim kuponları gelse de, bireysel olarak da e-posta bülteni hazırlayabilirsiniz. Yine, haber ve içerik siteleri de e-posta pazarlaması yapabilir.

 

E-mail marketing e-ticaret siteleri için re-marketing (yeniden pazarlama) yaparken çok önemli bir dijital pazarlama yöntemidir.

 

Potansiyel müşterilerle ya da daha önce alışveriş yapmış müşterilerle iletişimde kalarak markayı unutmamasını sağlar ve marka bilinirliğini arttırır.

Daha önce alışveriş yapmış ya da sepete ekleyip satın almamış kullanıcıları yeniden satın almaya yönlendirecek kişiselleştirilmiş içeriklerle satın almaya teşvik eder.

 

Çoğu dijital pazarlama yöntemine göre düşük maliyetlidir.

E-posta pazarlama analiz etmesi en kolay dijital pazarlama çeşitlerinden biridir. Gönderilen e-mailler anında iletilir ve kimlerin maili açtığı, kimlerin e-posta içerisindeki istenenleri yaptığı (satın alma, siteye yönlendirme, indirim kuponu kullanma vs.) ve e-postaların ne kadarının pazarlama amacına ulaştığı gibi veriler kolayca takip edilebilir ve analiz edilir. Çıkan sonuçlara göre yeni e-posta pazarlama örnekleri ve stratejileri hazırlanabilir.

E-mail pazarlamanın bir diğer önemli avantajı ise müşterilerle birebir iletişim kurduğunuzu gösterir. Özellikle kişiselleştirme deneyimi sunuyorsanız, e-postalarda isim soyisim hitap ettiğiniz zaman müşterilerin özel hissetmesini sağlayabilirsiniz.

 

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing avantajlarından bahsederken her ne kadar düşük maliyetli, kolay analiz edilebilir, kişiselleştirme ve birçok avantajından bahsetsek bile e-posta pazarlama yapmak istediğimiz kişilere gönderdiğimiz e-mailleri açtırmak, içeriğini okutmak/inceletmek ve harekete geçirici mesajımıza olumlu yanıt verdirtmek de çok zor olabilir.

 

E-posta pazarlaması yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve gönderdiğimiz e-postaların açılmasını nasıl sağlamalıyız?

Öncelikle hedef kitlemizi doğru belirlemeliyiz. Çünkü göndereceğimiz e-mail, hedef kitlemize uygun olmalı ve hitap etmelidir. Bir örnek vermek gerekirse, daha önce herhangi bir etkileşimde bulunmamış yeni müşteri gruplarına mı e-posta pazarlama yapmak istiyoruz yoksa hali hazırda müşterimiz olan bir gruba mı e-posta pazarlaması yapıyoruz, bunları belirlemeliyiz.

Hedef kitlemizi doğru belirlediğimize göre ilgi çekici bir konu başlığı ile e-posta pazarlamasını yapmalıyız. Gönderilen bir e-mailde müşterilerin ilk göreceği şey konu başlığıdır. Konu başlığı müşterilerin ilgisini çekmezse okumadan silinebilir. Sadece e-mail marketing için değil her zaman e-posta gönderirken konu başlığını iyi belirlemek gerekir. Çünkü ilk intiba her zaman önemlidir.

E-posta pazarlaması için şirket mail adreslerini ve marka adını kullanın. Bu şekilde e-mailin doğrudan markadan geldiği ve güvenilir olduğu düşünülür. Nitekim e-postalar çoğu zaman güvenli olmayan içeriklerde barındırabilir. Hatırlarsanız geçmişte bu şekildeki hackler meşhurdu. Ayrıca ulaşmak istediğiniz kişiler markanızı tanıyarak e-postayı incelemek isteyebilirler.

E-mail içeriği de e-mail pazarlama için çok önemlidir. İnsanlar uzun ve sıkıcı e-mailler okumak istemeyecektir. Bu yüzden e-posta içeriği hazırlarken kısa ve anlaşılır şekilde hazırlanmalıdır. Müşteriler, e-maili açtıkları zaman hızlıca aksiyon almaya başlamalıdırlar. Verilmek istenen mesaj veya istenen dönüşümü elde etmek için e-mail içerisinde bunu uzunca açıklamaya gerek yoktur.
 

E-posta Pazarlama Terimleri

E-posta pazarlama ile ilgili bazı terimler:

 

Open-Rate: Türkçesi açılma oranı olan terim gönderilen e-postaların kaç tanesinin açıldığını belirtir.

Double opt-in: E-posta göndermek istediğimiz kişilerden çift onay alınmasıdır.

Click-through rate: E-mail içerisinde bulunan farklı bir bağlantıya yönlendirme oranıdır.