Logo Tasarımı, markalaşmak isteyen her firma için oldukça önemlidir. Logolar, markaların genel kimliğini yansıtan online ya da offline platformlarda tanınmasını kolaylaştıran görsellerdir. Markalar logolarını tasarlarken soyut simgeler kullanabileceği gibi somut detaylar kullanarak da tasarımlarını yapabilmektedir. Logo ne demek sorusuna kısaca verebileceğimiz yanıt markanızın tanınmasını kolaylaştıran ve marka kimliğini yansıtan görseller demek olacaktır.

Logo ve amblem insanlar tarafından oldukça çok karıştırılan terimlerdir. Logolar bir kurumun adını yansıtırken amblemler ise genellikle anlamını şekil içeren tasarımlardan alan sembollerden oluşturmaktadır. Örneğin 3D Dijital’nin kendi yazısı ile oluşan bir logosu bulunur, Apple ile bunu karşılaştırdığımızda ise bu firmanın ısırılmış elmadan oluşan bir amblemi olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kağıda basılmış popüler sosyal medya logoları koleksiyonu: YouTube, Telegram, Snapchat, Messenger, Facebook, Instagram.

 

Logo’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo Tasarımı Yapabileceğiniz 5 İnternet Sitesi hakkında sizlere bilgi vermeden önce ilk olarak Logo tasarım aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler vereceğiz. Genel olarak tasarım ekibimizin Logo önerileri şunlardır;
 

Logo Sade Olmalıdır

Markanız için logo yaparken veya yapılması için bir tasarımcıyla çalışırken ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi sade logo tasarımıdır. Sade logolar insanların akıllarında daha kolay kaldığı için logo maker kullanarak bir logo yaratacaksanız öncelikle bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Logo Renkleri Marka Ruhunu Yansıtmalıdır

Logo tasarımı için başka dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de Logo renkleridir. Logonuzu yaratırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de logonun rengi olacaktır. Logonuzda kullanacağınız renklere sektörde bulunan diğer rakiplerinizi inceleyerek karar verebilir veya e-ticarette renklerin anlamına göre belirlenecek renklerle karar verebilirsiniz.

Mavi; Genellikle huzur, sakinlik ve güven duygusunu çağrıştıran bir renktir. Bu nedenle daha çok tıp alanında satış yapan firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Kırmızı; Genel olarak mutluluk, hareketlilik ve harekete geçirme etkisi bulunan bir renk olduğu için fast food zincirleri tarafından logolarda kullanılmaktadır.

Yeşil; Doğallık, çevre ve hayatı yansıyan bir renktir. Genellikle gıda satışı ve organik ürün satışı yapan firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Turuncu; Genel olarak agresif bir renk olarak değerlendirilen turuncu insanların harekete geçmesini sağlar ve bu nedenle satın almayı teşvik ettiği için birçok e-ticaret sitesi tarafından tercih edilmektedir.

Siyah; Genel olarak tasarım ürünlerin satışını yapan ve özel çalışmalar yapan firmalar tarafından tercih edilen bir renktir.

 

Yazı Fontlarına Önem Verilmelidir

Logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken başka bir şey ise yazı fontlarıdır. Logonuz firmanızın karakterini yansıtacağı için sizler de logo tasarımı yaptırırken yazı fontlarına önem vermelisiniz.

İnternette kendi markanızı yaratırken birçok şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizler markanızı yaratırken dikkat etmeniz gereken şeyler hakkındaki bilgiyi ilgili içerikten öğrenebilirsiniz; 

 

5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

Modern canlı yazı tipi ve alfabe vektörü

Logo Çeşitleri ve Logo Türleri

Markalaşma sürecini tamamlamak isteyen firmalar tarafından genellikle farklı logo çeşitleri kullanılmaktadır. Genel olarak logo türleri firmaların ihtiyacına göre farklılaşsa da en çok kullanılan logo türleri hakkında yazımızın bu bölümünde sizlere bilgiler vereceğiz.

Amblem ve Arma; Genellikle eski bir logo tasarım çeşidi olan amblemler günümüzde hala kullanılmaktadır. Genellikle markanın tanınması için simgelerden kullanılarak tasarımlar yapılmaktadır. Örneğin; Apple’ın ısırılmış elma logosu bir amblem – arma logo örneğidir.

Logotype; Bu logo türü ise genellikle yazı ve metin bazlı tasarımların bir araya toplandığı logo çeşididir. Günümüzde Google ve Coco-Cola firmalarının Logoları bu türe örnektir.

Marka Sembolü; Birçok firma tarafından kullanılan başka bir logo türü ise marka sembolüdür. Genellikle soyut ve somut şekiller kullanılarak bir araya getirilen bir logo türüdür. Günümüzde Starbucks’ın bu logo türünü kullandığını söyleyebiliriz.